Marmur płytki do wielu wnętrz

Marmur to skała powstała z przeobrażenia wapieni lub dolomitów. Ten materiał jest niezwykle odporny na wszelkie uderzenia i zarysowania, a przy tym pięknie wygląda. Nic więc dziwnego, że od starożytności ceniony był jako materiał budowlany, rzeźbiarski oraz architektoniczny. Kiedyś zarezerwowany był dla najbogatszych, dzisiaj może sobie na niego pozwolić coraz więcej osób, a płytki marmurowe są niezwykle popularne.

Płytki marmurowe — co warto wiedzieć?

Płytki marmurowe są łatwe w utrzymaniu czystości oraz nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz na jakiś czas należy użyć odpowiedniego środka do impregnacji marmuru, aby płytki przez lata cieszyły pięknym wyglądem.

Istotne jest także regularne czyszczenie, jednak dotyczy to każdego rodzaju płytek. Z tego względu płytki marmurowe świetnie sprawdzą się w kuchni oraz w łazience, przy okazji nadając eleganckiego i luksusowego wyglądu tym pomieszczeniom.

Marmur znakomicie przewodzi ciepło, więc będzie odpowiedni, jeżeli posiadasz ogrzewanie podłogowe. Do klejenia marmuru należy używać specjalnego kleju przeznaczonego do kamieni naturalnych.

Marmur płytki – inne zastosowania

Poza kuchnią i łazienką płytki marmurowe świetnie sprawdzą się w przedpokoju, korytarzu czy salonie. Biel kamienia pokreśli czystość, a płyty położone przed domem zabezpieczą nas przed wilgocią i usprawnią czyszczenie. Coraz popularniejsze staje się używanie marmuru jako blatu kuchennego lub w pobliżu płyty grzewczej czy piekarnika.

Odrębne kawałki marmuru mogą posłużyć jako podstawki pod gorące garnki i talerze. Bogate wzornictwo tego materiału dobrze wygląda także na ścianach i schodach.

Odważne zastosowanie płytek marmurowych

Ze względu na właściwości marmuru, coraz częściej można natknąć się na kominki wykonane z tego materiału. Jest odporny na działanie wysokich temperatur i erozję, a przy tym nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. Innym zastosowaniem marmuru są kamienne wanny czy zlewy, które nadadzą eleganckiej spójności naszej łazience. Jeśli jednak marzy ci się taka wanna, a lubisz długie kąpiele, warto pomyśleć nad wanną ocieploną styropianem.

Marmur (płytki) to materiał, który nadaje elegancji każdemu wnętrzu. Ze względu na swoją wytrzymałość i łatwość konserwacji jest ciekawym surowcem, który może posłużyć przez długie lata. Różnorodność odcieni i wzorów pozwoli na dopasowanie płytek z tego materiału to niemal każdego mieszkania.