Domy w zabudowie bliźniaczej – dobre rozwiązanie?

Być może zastanawiasz się nad kupnem domu. Istnieje bardzo duża liczba rozwiązań w tym przypadku, między innymi: dom szeregowy, wolnostojący oraz domy w zabudowie bliźniaczej. Szczególnie ten ostatni rodzaj nieruchomości ostatnimi czasy stał się niezwykle popularny.

Domy w zabudowie bliźniaczej jest to pewien kompromis pomiędzy ceną, a mniejszą liczbą sąsiadów. Niestety taki typ domu nie gwarantuje nam pełnej, całkowitej prywatności, jaka jest w domu jednorodzinnym, lecz jeżeli pomyślimy, że będziemy mieszkać po sąsiedzku tylko z jedną rodziną, to wydaję się to o wiele lepsze niż mieszkać w zaludnionym osiedlu, pełnym sąsiadów. Poniżej przedstawimy, co warto wiedzieć na temat domów bliźniaków.

Domy w zabudowie bliźniaczej – czym się charakteryzują?

Tak zwane bliźniaki większości z nas pewnie kojarzą się jako dwa budynki, które są połączone ze sobą jedną ścianą. Jednak, jak się okazuje, taki sposób myślenia, takie wyobrażenie jest błędne. Co prawda, w budowlanym prawie nie istnieje definicja, która mówi szczegółowo na temat budynku w bliźniaczej zabudowie.

Lecz znaleźć możemy taki zapis, który informuje nas o tym, że budynek jednorodzinny – w tym właśnie dom w zabudowie bliźniaczej albo dom do szeregowej zabudowy, jest to nieruchomość, która służy do zaspokojenia mieszkaniowych potrzeb, która stanowi odrębną całość.

Można powiedzieć również, że w takiego rodzaju budynku możemy wydzielić maksymalnie dwa lokale, bądź jeden lokal mieszkalny oraz jeden lokal użytkowy. Obecne jest również ograniczenie powierzchniowe wymienionego wyżej lokalu użytkowego – nie powinien on przekraczać 30% całkowitej powierzchni danego budynku.

Pewnie zastanawiasz się co możemy dokładnie wywnioskować z definicji jednorodzinnego domu. Biorąc pod uwagę to, że znajduje się w niej także dom bliźniak, to oznacza to, że wszystkie elementy konstrukcyjne tego domu muszą stanowić oddzielną całość. Również musi wystąpić przerwa dylatacyjna. Także bliźniak nie może być połączony dachem albo ścianą. Natomiast jeżeli budynki te zostaną połączone pełnymi konstrukcyjnymi ścianami, to nie będzie to zabudowa bliźniacza. Tak mówi prawo budowlane.

Jednak w rzeczywistości różnie to wygląda. Bardzo duża, przeważająca część bliźniaków, która oferowana jest na rynku nieruchomości, są to budynki w lustrzanym odbiciu, które są z jednej strony połączone ze sobą. Zwykle miejscem styku jest dach oraz jedna z konstrukcyjnych ścian.

Projekty domów w zabudowie bliźniaczej (projekty bliźniaków) znajdziesz na: https://wybieramprojekt.pl/szukam-projektu-domu-w-zabudowie-blizniaczej/