Gitary akustyczne czym kierować się przy wyborze?

Gitary akustyczne to, ze względu na swoją uniwersalność, najpopularniejsze, obok pianin, instrumenty muzyczne. Wybór dostępnych na rynku modeli jest tak szeroki, że niekiedy trudno jest nam określić, co powinniśmy brać pod uwagę, planując ich zakup.

Gryfy, struny i pudła rezonansowe — jakie znaczenie ma ich jakość?

Materiał, z którego wykonane jest pudło rezonansowe naszej gitary, jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na jej brzmienie. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup droższego modelu, należy sprecyzować, do jakich celów będzie wykorzystywana gitara i jaki jest nasz poziom zaawansowania. Powiedzmy, że instrument posłuży nam do stawiania pierwszych kroków w nauce gry na gitarze. W takim przypadku, brzmienie gitary jest raczej marginalną kwestią i niekoniecznie powinniśmy się na niej skupiać. Bardzo ważne jest także, w jaki sposób będziemy używać instrumentu.

Brzmienie gitary

Jeśli jesteśmy w miarę doświadczonym muzykiem, który planuje grać na żywo -samemu lub z zespołem, brzmienie gitary, a co za tym idzie — jakość drewna pudła rezonansowego, są dosyć ważne. Może się jednak zdarzyć, że gitara będzie wykorzystywana do nagrań studyjnych, a ścieżki nagrane za jej pomocą, staną się elementem aranżacji jednego z gatunków muzyki elektronicznej. Jako że wirtualnym środowisku naszego DAW, będziemy w stanie dość znaczenie manipulować brzmieniem ścieżki, możemy zdecydować się na tańszy model.

Bez względu na to, jakiej klasy instrumentem jesteśmy zainteresowani, gitary bez problemu dostaniemy w wielu sklepach muzycznych, na przykład w: https://music-shop.pl/pol_m_Instrumenty-muzyczne_Gitary_Akustyczne-364.html.

Czy wybierać znane marki?

Kupując swoją pierwszą gitarę, często decydujemy się na najtańsze możliwe modele. Jak mówiliśmy wcześniej — na początku, detale brzmienia gitary mogą nie mieć dla nas wielkiego znaczenia, jednak trwałość jest rzeczą najważniejszą. Wielu z nas decyduje się na zakup budżetowych modeli znanych marek, takich jak Fender. Chociaż gitary uznanego producenta mogą być nieco droższe, często posłużą nam dłużej, więc bywa to rozsądnym wyborem. Zanim jednak zainwestujemy pieniądze w nowy sprzęt, warto przestudiować ofertę, którą proponuje nam cieszący się renomą sklep z gitarami akustycznymi.